23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

B&O vil have Grundfos-boss i bestyrelsen

Struer-virksomheden vil skifte ud på to bestyrelsesposter til generalforsamlingen i næste måned.
Annonce

På forhånd har Rolf Eriksen og André Loesekrug-Pietri meddelt, at de ikke genopstiller til B&O’s bestyrelse. Det betyder mulighed for at få to nye medlemmer ind. Til de to pladser har bestyrelsen foreslået Albert Bensoussan og Mads Nipper.

Albert Bensoussan er administrerende direktør for ”Luxury Watches and Jewelry”-divisionen hos Kehring Group og har tidligere arbejdet for LVMH Group og Cartier. Derudover har han en baggrund som master of business administration fra Pace University i New York og har ligeledes studeret handel ved Ecole Supérieure de Commerce de Lyon-France.

Annonce

Mads Nipper er nytiltrådt koncernchef hos Grundfos. Før det har han arbejdet 23 år hos Lego, hvor han senest havde titel af chief marketing officer. Han har desuden en kandidatgrad i international business fra Handelshøjskolen, Aarhus Universitet.

Annonce

Udover de to har bestyrelsen hos B&O foreslået genvalg af Ole Andersen, Jesper Jarlbæk, Jim Hagemann Snabe og Majken Schultz.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web02